טוען...

תיקייה שבעים שנה למדינה - מבט ביולוגי-מחקרי וביוטכנולוגי

במדור זה נציג פריצות דרך מדעיות של מדענים ישראליים במחקר ביולוגי ובפיתוחים ביוטכנולוגיים בשבעים שנות קיומה של מדינת ישראל. במדור יועלו חומרי הוראה בהקשר לפריצות דרך אלו.

 

 

מסמך אפיגנטיקה - יחידת הוראה (2017)

אפיגנטיקה - יחידת הוראה (2017)

 עריכה: דבורה שפירא, במסגרת פיתוח חומרי למידה לפריצות דרך ב-70 שנות המדינה

. יחידת לימוד העוסקת בנושא אפיגנטיקה, בין מטרותיה - העמקה בתחום הקשור לנושא שנמצא בחזית המדע, קשור לחומר הלימוד ומרחיב אותו
דרך לימוד נושא האפיגנטיקה ניתן לחזור ולתרגל את נושאי התורשה הבסיסיים ה"קלאסיים" (מבנה ה DNA, מ DNA לחלבון, בדגש על בקרת התעתוק), ולהבין את החידושים שהאפיגנטיקה צופנת בקרבה. 
מומלץ להרחיב גם להיבטים אתיים הקשורים לתורשה, ולקשר שבין תורשה וסביבה.
 
 
ביחידה משולבים הקישורים הבאים:

זרקור: אפיגנטיקה – תורשה לא רק בגנים  הבנה מהי אפיגנטיקה, והשוואה לגנטיקה  ה"קלאסית" (שהתלמידים למדו). כולל מידע על הבדלים בבקרה גנטית בחיידקים לעומת מורכבות הבקרה ביצורים אויקריוטים, הכוללת מנגנונים אפיגנטיים.
התפקיד החדש של שומר הגנום.  הגן P53, מונע מתאים להפוך לממאירים הן בכך שהוא מונע הצטברות של פגמים ב DNA ומגן על הגנום בדרכים נוספות, והן באמצעות בקרה על פקודות אפיגנטיות, אשר קובעות כיצד יתפקד הגנום.
אפיגנטיקה והשתקת כרומוזום X – כתבה במכון דוידסון (השתקת כרומוזום X נכללת בסילבוס של נושא העמקה. לבירור היכן כאן ההיבט האפיגנטי)
חוקרים מאוניברסיטת תל אביב חשפו חוקים שמכתיבים הורשה אפיגנטית שלא דרך ה DNA. כתבה באתר הידען בנושא ההורשה האפיגנטית במספר דורות.
אפיגנטיקה: הכל תלוי בחינוך. הידען. כתבה מתוך מגזין מכון ויצמן על מחקר הקושר אפיגנטיקה וסרטן.
למה ה DNA אינו גזרת גורל? (TIME. אנגלית) – הסביבה וההתנהגות יכולים להשפיע על ביטוי הגנים שלך ושל הדור הבא.
החתמה גנומית -  ויקיפדיה. גנים מסוימים מבוטאים רק אם מקורם אבהי או אמהי. התבטאות הגנים משתנה בהתאם לרקמה ולגיל במנגנונים אפיגנטיים. החתמה לא תקינה עלולה לגרום למחלות.
לאמרקיזם ואפיגנטיקה -  במידה מסוימת התורשה האפיגנטית מחזירה לחיים את הרעיון ה"למרקיאני" של "תורשה רכה". הרחבה נוספת, וקישור בין תחומים ("מגרות שונות"). מתאים לתלמידים שלמדו אבולוציה, ומכירים את רעיונותיו של לאמרק.
החיים, הערות שוליים – רעיון בעיתון הארץ. היבט שולי, אבל אולי יעורר ענין בתלמידים. מעט על התנהלות אקדמית של מדען, שמשהו ממנה התגלגל לסרט (היה מועמד לאוסקר), שהופק על ידי בנו. ניתן לעורר דיון סביב נושא ה"ידוענים", בהקשר לשני ישראלים בכירים: מדען ובמאי קולנוע הריאיון כולל גם מידע בשפה פשוטה על DNA ועל מתילציה.
מומלץ להרחיב גם להיבטים אתיים הקשורים לתורשה, ולקשר שבין תורשה וסביבה.

ביולוגיה של האדם, התא, בקרה על גנים, תורשה, DNA, תעתוק, מערך שיעור

 

מסמך החלבון הישראלי נגד מלריה (2017)

החלבון הישראלי נגד מלריה (2017)

עריכה: צוות מנחי הביולוגיה,  במסגרת פיתוח חומרי למידה לפריצות דרך ב-70 שנות המדינה

 יחידת הלימוד עוסקת במחלת המלריה מהיבטיה השונים. ביחידה קישור לארבעה מקורות ברשת האינטרנט מתוכם שני מערכי שעור:

"החלבון הישראלי נגד מלריה" – כתבה, מכון דוידסון 
"מחלת המלריה" – כתבה, מכון דווידסון
חיסון פעיל וחיסון סביל  - מערך שיעור, הקטלוג החינוכי 
 
ביולוגיה של האדם, מיקרואורגניזמים, הנדסה גנטית, מלריה, מערכת החיסון, גורמי מחלות, חיסון פעיל, חיסון סביל, בריאות, התערבות בטבע, מערך שיעור,  70 שנה למדינה